ریخته گری به روش لاست فوم

در ریخته‌گری به روش لاست فوم، از مدل هایی که از پلی استایرن منبسط شده (فوم) ساخته شده استفاده می‌ گردد و در درون ماسه بدون چسب قرار داده می ‌شود. از مزایای استفاده از مدل فومی این است که هم مراحل ریخته‌گری و هم قطعه ریخته را با حذف ماهیچه بهبود می‌ سازد و همچنین میزان دقت را بالا می‌ برد.

هنگامیکه مدل ساخته شد باید روکشی از سرامیک یا سایر مواد نسوز به مدل داده شود که این عمل را از طریق فروبردن مدل در داخل رنگ (روکش سرامیکی) یا از طریق پاشیدن صورت می‌ پذیرد. به هنگام ریختن مواد مذاب فوم تبخیر می ‌شود و از درجه خارج می‌ گردد. استحکام ماسه و وجود روکش روی فوم باعث می‌ شود که قالب در همان حالت خود باقی بماند.

پوشان ریخته گری

مدل فومی قبل از قالبگیری توسط دوغابی پوشش داده می‌شود که این دوغاب پس از خشک شدن پوسته ‌های محکمی بر روی سطح مدل ایجاد می ‌کند. پوشش دهی مدل به دو صورت غرق در حوضچه یا اسپری شدن مواد پوشان انجام می ‌شود.
ترکیب شیمیایی پوشان شامل پودر ماده دیرگداز، ماده معلق کننده، چسب، مواد دگرروانی و حامل تشکیل شده ‌است. پودر دیرگداز معمولاً از سیلیس، آلومینا، زیرکن، کرومیت و آلومینوسیلیکات ‌هایی نظیر مولیت و پیروفیلیت تشکیل می ‌شود.
پوشان در چندین مرحله بر روی مدل اعمال و فرایند خشک کردن معمولاً در دمای ۵۰ تا ۶۰ درجه سانتی گراد و در زمان ۲۴ ساعت در خشک کن انجام می ‌شود. ضخامت پوشان معمولا حدود ۰٫۲۵ تا ۰٫۵ میلی ‌متر است.

  • از مهم‌ترین ویژگی‌های پوشان می‌توان به قابلیت نفوذپذیری آن اشاره کرد. هرچه ضخامت پوشان بیشتر باشد، قابلیت نفوذپذیری آن کمتر است. بسته به دمای ذوب فلز، مواد حاصل از تجزیه فوم ممکن است به صورت گاز یا مایع باشند. برای مثال این مواد در چدن به صورت گازی و در آلیاژهای آلومینوم به صورت مایع می ‌باشند.
  • مدل فومی به دلیل تشعشات ناشی از مذاب، در جلوی آن ذوب می‌ شود و لازم است در زمان مناسبی از طریق منافذ پوشان به درون ماسه نفوذ کنند.

مهم‌ترین هدف استفاده از پوشان، نگه داشتن ماسه و جلوگیری از فروریختن آن است. اعمال پوشان همچنین حرارت را درون مذاب حفظ کرده و سیالیت آن را افزایش می ‌دهد. به دلیل جلوگیری از تغییر شکل مدل فومی در حین قالب‌گیری و ارتعاش، دقت ابعادی را حفظ می‌ کند.

برای مشاهده ی محصولات معرفی شده برای استفاده در تولید پوشان ریخته گری اینجا کلیک کنید و یا در بخش صنایع مصرف کننده، به قسمت صنایع ریخته گری مراجعه فرمائید.

کائولن / خاک کائولن / کائولين / خاک رس / خاک نسوز / پودر کائولن / پودرهاي صنعتي / پودرهاي معدني / خاک معدني / معدن / معدن کائولن / مصارف کائولن / کائولن مرغوب / قيمت کائولن / آناليز کائولن / خريد کائولن / فروش کائولن / کائولن ميکرونيزه / خردايش / دانه بندي / کائولن برای ریخته گری / پوشان / پوشان ریخته گری